Alimenty na Dorosłe dzecko - adwokat-jastrzebie-slask

Przejdź do treści

Menu główne:

Alimenty na Dorosłe dzecko

 
Kiedy alimenty przysługują dorosłemu dziecku? - Adwokat Jastrzębie-Zdrój Rozwód bez winy.
 
 
Alimenty na dorosłe dziecko wydają się z pozoru czymś dziwnym. Przestają być takie, jeśli uświadomimy sobie, że nie rozwiedzeni rodzice również nie przestają łożyć na dzieci z chwilą, gdy te ukończą osiemnasty rok życia. Polskie prawo daje tę samą możliwość dzieciom rodziców, którzy postanowili się rozwieść. Obowiązek alimentacyjny trwa nieprzerwanie, to znaczy nie kończy się z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości. Istnieje wiele przesłanek uprawniających je do pobierania alimentów. Oto one:

 
Dorosłe dziecko uczy się. Płacący alimenty na rzecz dziecka ma obowiązek dalszego ich płacenia jeśli dziecko kontynuuje naukę i robi to na tyle intensywnie, iż zajmuje ona większość jego czasu, co oczywiście uniemożliwia mu podjęcie pracy zarobkowej i utrzymywanie się z niej. Przy czym, edukacja pełnoletniego dziecka nie może stanowić tylko furtki do korzystania ze świadczenia alimentacyjnego. Nie może być to udawana nauka, polegająca na zaczynaniu wciąż nowych studiów i nie kończeniu ich. Edukacja dziecka pełnoletniego pobierającego alimenty musi przebiegać sprawnie i bez większych kłopotów.

 
Dorosłe dziecko nie kontynuuje edukacji. W takiej sytuacji może ono pobierać alimenty tylko wówczas, gdy nie ma możliwości zarobkowania na własne utrzymanie. To jednak nie wszystko. Dorosłe dziecko, które nie kontynuuje nauki może korzystać z alimentów tylko wówczas, gdy znajduje się w niedostatku.
Rodzic płacący alimenty na prawo ubiegać się w sądzie o ich uchylenie. Sąd rozpatruje jego wniosek pod kątem występowania następujących przesłanek:
dorosłe dziecko dysponuje majątkiem, który w pełni pokrywa aktualne jego potrzeby.
Płatnik alimentów na dorosłe dziecko może wnosić o ich uchylenie jeśli wykaże, że płacenie ich powoduje poważny uszczerbek w środkach potrzebnych na własne utrzymanie.
Kolejnym powodem, dla którego alimenty na dorosłe dziecko mogą być uchylone jest brak starań dziecka o samodzielne utrzymanie się. Chodzi o sytuacje, gdy dorosły biorca świadczenia ma możliwość podjęcia pracy zarobkowej, ale nie podejmuje jej.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego